Gids

Wedden op de eerste helft: welke markten er zijn en wat de data zeggen

Met 39.857 wedstrijden: in hoeveel wedstrijden valt er een doelpunt voor rust, hoeveel doelpunten vallen er per helft en hoeveel van de eindstand is na 45 minuten al beslist.

Weddenschappen op de eerste helft gelden alleen voor de eerste 45 minuten. In 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities viel in 70,1% minstens één doelpunt voor rust en in 33,8% twee of meer. De tweede helft heeft 55,7% van de doelpunten.

Premier League-wedstrijd in het stadion, de eerste minuten van de wedstrijd met volle tribunes
De eerste 45 minuten hebben hun eigen markt, hun eigen frequenties en hun eigen risico’s — Foto: Timmy96 · CC0 · Wikimedia Commons
  • Doelpunten: in 70,1% van de wedstrijden viel er een doelpunt in de 1e helft; in 33,8% twee of meer.
  • Helften: de 2e helft brengt meer doelpunten (55,7% van het totaal tegenover 44,3% in de 1e).
  • Rust: wie na 45 minuten leidt, wint uiteindelijk in 77,4% (thuis) en 68,0% (uit).

Bewaar deze gids in je favorieten: hij bevat een stappenplan om markten voor de eerste helft te beoordelen en je wilt het bij elke wedstrijd opnieuw afvinken.

Je voortgang wordt in deze browser bewaard.

Wat zijn weddenschappen op de eerste helft?

Het zijn weddenschappen die alleen naar de eerste 45 minuten kijken.

De blessuretijd van de eerste helft telt mee.

Wat er na de rust gebeurt, doet er niet toe.

Ze bestaan voor meerdere markten.

Uitslag van de eerste helft, doelpunten in de eerste helft en beide teams scoren in de eerste helft.

Ook bestaat de markt “rust/eind”.

Het is een kortere markt, met minder tijd om een fout te herstellen.

Daarom moet je de data bekijken voordat je hem kiest.

Een markt voor de eerste helft beoordelen in 5 stappen

In hoeveel wedstrijden valt er een doelpunt in de eerste helft?

Dit is de basisfrequentie die je nodig hebt voordat je aan odds denkt.

Bekijk elke competitie apart: ze gedragen zich niet allemaal hetzelfde.

CompetitieWedstrijdenMet doelpunt in de 1e helftMet 2 of meer doelpuntenDoelpunten van het totaal in de 1e
Bundesliga2.20476,8%42,3%44,8%
Eredivisie2.15876,4%41,8%44,3%
Pro League (België)2.09473,6%36,6%44,6%
Premiership (Schotland)1.61372,9%35,2%45,6%
Premier League2.74072,8%36,6%44,6%
Bundesliga 22.22372,1%38,0%43,7%
Süper Lig2.41271,8%35,2%44,1%
Ligue 12.40970,6%33,8%44,2%
Serie A2.75070,2%33,1%43,7%
Serie B2.71169,5%31,6%45,5%
Primeira Liga2.22369,0%33,6%44,6%
Championship4.00769,0%31,5%44,3%
Super League (Griekenland)1.72267,7%31,5%44,9%
LaLiga2.75966,7%30,8%43,4%
Ligue 22.49865,0%28,5%44,3%
LaLiga 23.33463,6%26,8%42,8%
Totaal39.85770,1%33,8%44,3%

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities met de stand bij rust.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Het verschil tussen competities is groot.

Het loopt van 63,6% in LaLiga 2 tot 76,8% in de Bundesliga.

Gebruik geen algemeen gemiddelde voor een competitie die er ver van afwijkt.

Gebruik altijd de frequentie van de competitie waarop je wedt.

Italiaanse voetbalwedstrijd in een vol stadion, de eerste speelminuten
In competities met weinig doelpunten is een doelpunt voor rust verwachten een krappere weddenschap — Foto: Saggittarius A / Derivative work: Danyele · CC BY 4.0 · Wikimedia Commons

Over 0,5 en over 1,5 in de eerste helft

Dit zijn de meest voorkomende doelpuntenmarkten voor de eerste helft.

Over 0,5 vraagt minstens één doelpunt voor rust.

Over 1,5 vraagt er minstens twee.

Markt (1e helft)Echte frequentieGelijkwaardige eerlijke odds
Over 0,570,1%1,43
Over 1,533,8%2,96
Over 2,511,9%8,39

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities met de stand bij rust.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Eerlijke odds zijn 1 gedeeld door de frequentie: het zijn geen echte odds van een bookmaker.

Betaalt een bookmaker minder dan de eerlijke odds, dan werkt de prijs tegen je.

Betaalt hij meer, dan is er een marge om te analyseren.

Maar de frequentie is een gemiddelde: jouw wedstrijd kan anders zijn.

Daarom corrigeer je met de analyse van de wedstrijd.

In welke helft vallen de meeste doelpunten?

In de tweede.

Teams raken vermoeid, er zijn wissels en de wedstrijden worden opener.

Van alle doelpunten viel 44,3% in de eerste helft en 55,7% in de tweede.

VergelijkingFrequentie
2e helft met meer doelpunten dan de 1e44,4%
Evenveel doelpunten in beide26,7%
1e helft met meer doelpunten28,9%
Wedstrijden met een doelpunt in de 2e helft78,5%
Wedstrijden met 2 of meer doelpunten in de 2e45,2%

Dit betekent niet dat de tweede helft altijd beter is.

Het betekent dat er gemiddeld meer doelpunten na de rust vallen.

Dat is een reden om de eerste helft niet te overschatten.

Hoeveel van de eindstand is bij rust al beslist?

Laten we kijken wat er gebeurt met de standen na 45 minuten.

Bij rust stond de thuisploeg voor in 33,8% van de wedstrijden, was het gelijk in 41,3% en stond de uitploeg voor in 24,9%.

Bij rustThuisploeg wintGelijkspelUitploeg wint
Thuisploeg wint77,4%15,8%6,8%
Gelijkspel35,7%38,2%26,1%
Uitploeg wint11,2%20,8%68,0%

Rijen: stand bij rust.

Kolommen: eindstand.

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities met de stand bij rust.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

In 58,8% van de wedstrijden kwam de eindstand overeen met die bij rust.

Wie leidt, heeft een voordeel, maar een gelijke stand bij rust laat alles open.

Bij een gelijke stand was de eindstand thuis 35,7%, gelijk 38,2% en uit 26,1%.

Zuid-Amerikaanse voetbalwedstrijd met supporters op de tribunes, voorbeeld van een wedstrijd met een open uitslag bij rust
Een gelijke stand bij rust laat de eindstand bijna net zo open als vóór de aftrap — Foto: Artigas Pessio · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Rust/eind: de negen combinaties

De markt rust/eind vraagt je twee dingen tegelijk goed te voorspellen.

De stand na 45 minuten en de eindstand.

Er zijn negen mogelijke combinaties.

Rust / EindEchte frequentieWat het betekent
Thuis / Thuis26,1%Leidt en wint
Gelijk / Thuis14,7%Staat gelijk en wint in de 2e helft
Gelijk / Gelijk15,8%Geen verschillen
Gelijk / Uit10,8%Staat gelijk en de uitploeg wint
Uit / Uit16,9%Leidt en wint
Thuis / Gelijk5,3%De overwinning glipt weg
Uit / Gelijk5,2%De overwinning glipt weg
Uit / Thuis2,8%Comeback van de thuisploeg
Thuis / Uit2,3%Comeback van de uitploeg

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities met de stand bij rust.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Het zijn frequenties, geen odds.

De zeldzame combinaties (comebacks) betalen meer omdat ze moeilijk zijn.

Hoge odds zijn geen cadeau: ze laten zien dat het bijna nooit gebeurt.

Vergelijk de odds vóór je wedt met de frequentie in deze tabel.

Als de wedstrijd bij rust 0-0 staat

In 29,9% van de wedstrijden viel er geen doelpunt in de eerste helft.

Wat gebeurt er dan in de tweede?

In 75,7% daarvan viel er minstens één doelpunt na de rust.

Wedstrijden met 0-0 bij rustFrequentie
Eindigden in een gelijkspel38,5%
Met minstens 1 doelpunt in de 2e75,7%
Met 3 of meer doelpunten in de 2e16,9%

Een 0-0 bij rust wijst meestal op een gesloten wedstrijd.

Maar het belet niet dat hij daarna opengaat.

Wed je live, dan is dit de basis om een doelpunt in de tweede helft in te schatten.

Prompt om een markt voor de eerste helft te analyseren

Plak deze prompt in je AI en vervang wat tussen haakjes staat.

Hoe meer data je haar geeft, hoe beter het antwoord.

Prompt
Gedraag je als voetbalanalist.
Wedstrijd: [THUIS] tegen [UIT], competitie [COMPETITIE], datum [DATUM].
Markt: [over 0,5 / over 1,5 / uitslag] in de eerste helft. Aangeboden odds: [ODDS].
Basisfrequentie van de competitie voor die markt: [PERCENTAGE].
Data die ik je geef: doelpunten in de 1e helft van elk team in hun laatste [N] wedstrijden: [DATA].
Bereken: 1) mijn geschatte kans, 2) de eerlijke odds, 3) of er waarde is tegenover de aangeboden odds.
Verzin geen data. Ontbreekt er iets, vraag het me.

Kan de AI geen wedstrijddata inzien, dan moet jij ze aanleveren.

Meer over hoe je dat doet in AI voor wedden op voetbal.

Veelgemaakte fouten met markten voor de eerste helft

  • Het gemiddelde van alle competities gebruiken voor een competitie die er ver van afwijkt.
  • Geloven dat de eerste helft “snel beslist wordt”: de tweede heeft meer doelpunten.
  • Negeren dat lage odds op over 0,5 een hoge frequentie weerspiegelen, geen makkelijke weddenschap.
  • Live wedden zonder eerst naar de basisfrequentie te hebben gekeken.
  • De stand van de eerste helft verwarren met de eindstand van de wedstrijd.

Wat je hierna kunt lezen

Voor doelpuntenmarkten per team ga je verder met doelpunten per team: over/under per team.

Om te kiezen waar je wedt, lees je de gids over de odds-vergelijker en line shopping.

De basiscijfers van voetbal staan in voetbalstatistieken voor wedden en de markten in de beste markten met AI.

Voor het complete overzicht is er de moedergids over AI voor wedden.

Je kunt onze picks zien in het openbare geschiedenis en in de Jornal de Apuestas.

Verantwoord gokken: wedden is alleen voor mensen van 18 jaar en ouder.

Wed alleen met geld dat je kunt missen.

Veelgestelde vragen

Wat is een weddenschap op de eerste helft?

Het is een weddenschap die alleen wordt beslist door wat er in de eerste 45 minuten gebeurt, plus blessuretijd.

Hij werkt voor uitslag, doelpunten, beide teams scoren en andere markten.

Wat er na de rust gebeurt, telt niet mee.

Welk percentage wedstrijden heeft een doelpunt in de eerste helft?

In onze data 70,1%.

Het is een eigen berekening over 39.857 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Het varieert van 63,6% (LaLiga 2) tot 76,8% (Bundesliga).

Vallen er meer doelpunten in de eerste of de tweede helft?

In de tweede.

De eerste helft heeft 44,3% van de doelpunten en de tweede 55,7%.

In 44,4% van de wedstrijden had de tweede helft meer doelpunten dan de eerste.

Wint een team dat bij rust voorstaat de wedstrijd?

Bijna altijd, maar niet altijd.

De thuisploeg die bij rust leidt, wint in 77,4% van de gevallen en de uitploeg in 68,0%.

Een volledige comeback was zeldzaam: respectievelijk 6,8% en 11,2%.

Is het slim om te wedden op over 0,5 in de eerste helft?

Het hangt van de prijs af.

Dat het vaak gebeurt, betekent niet dat er waarde is.

Bij een frequentie van 70% zijn de eerlijke odds ongeveer 1,43; betaalt de bookmaker minder, dan is het niet interessant.

Vergelijk het met je eigen inschatting.

Zijn deze data bruikbaar voor andere sporten?

Nee.

De cijfers komen uit mannenvoetbal in de eerste en tweede divisie van Europese competities.

Andere toernooien en andere sporten kunnen andere frequenties hebben.

Gerelateerde onderwerpen

🧠 AI-analyse voor de komende wedstrijden