Markten

Doelpunten per team: zo schat je de over/under van elk team

Met 39.920 wedstrijden: hoe vaak een team 1, 2 of 3 doelpunten maakt, thuis en uit, en hoe je het berekent met Poisson (berekening met code gecontroleerd).

Een over/under per team is een weddenschap op hoeveel doelpunten één team maakt. In 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities scoorde de thuisploeg 2 of meer keer in 43,6% en de uitploeg in 33,5%. Met het gemiddelde aantal doelpunten en Poisson schat je elke lijn.

Voetbalwedstrijd in een vol stadion, met de thuisploeg in actie
De markt voor doelpunten per team kijkt naar één team, niet naar de hele wedstrijd — Foto: Like tears in rain · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons
  • Thuisploeg: scoorde 1 of meer keer in 77,0%, 2 of meer in 43,6% en 3 of meer in 19,3%.
  • Uitploeg: scoorde 1 of meer keer in 68,6%, 2 of meer in 33,5% en 3 of meer in 12,6%.
  • Poisson: reproduceert met het gemiddelde aantal doelpunten de frequenties van doelpunten per team met verschillen van iets meer dan 1 punt; zie de tabel.

Wat is de over/under van doelpunten per team?

Het is een markt die naar één team kijkt.

Over 0,5 van de thuisploeg betekent dat de thuisploeg minstens één keer scoort.

Over 1,5 vraagt twee of meer, en over 2,5 vraagt drie of meer.

Wat de tegenstander doet, maakt niet uit.

Alleen de doelpunten van het gekozen team tellen.

Daarom verschilt het van de over/under 2,5 van het totaal aantal doelpunten en van beide teams scoren.

Hoe vaak scoort een thuisploeg?

Dit is de basis voor elke schatting.

Bekijk de frequentie van elke competitie, niet het algemene gemiddelde.

Competitie (thuis)1 of meer doelpunten2 of meer doelpunten3 of meer doelpunten
Eredivisie80,6%50,4%26,3%
Bundesliga80,6%50,7%26,4%
Bundesliga 280,3%48,8%22,9%
Süper Lig78,7%46,8%21,7%
Pro League (België)77,8%46,5%21,3%
Premier League77,5%46,8%21,6%
Premiership (Schotland)77,3%45,7%20,5%
Ligue 177,3%44,0%19,9%
LaLiga77,6%42,3%18,2%
Primeira Liga74,9%41,2%18,3%
Serie A76,0%42,5%17,3%
Championship76,5%41,7%17,0%
Super League (Griekenland)72,4%40,4%18,2%
Serie B77,5%40,0%15,7%
LaLiga 275,6%38,5%14,5%
Ligue 271,8%37,0%14,6%
Totaal77,0%43,6%19,3%

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Gesorteerd van hoog naar laag op het gemiddelde aantal doelpunten van de thuisploeg.

De thuisploeg scoort minstens één keer in 71,8% tot 80,6% van de gevallen, afhankelijk van de competitie.

Bij 3 of meer doelpunten is het verschil tussen competities groter.

Een over 2,5 van de thuisploeg in een aanvallende competitie is niet te vergelijken met die in een gesloten competitie.

Voetbalwedstrijd in de hoogste divisie met volle tribunes
De thuisploeg scoort meer: het thuisvoordeel is in alle gemeten competities te zien — Foto: Ardfern · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

En hoe vaak scoort een uitploeg?

Competitie (uit)1 of meer doelpunten2 of meer doelpunten3 of meer doelpunten
Eredivisie71,5%38,8%17,3%
Bundesliga73,9%39,8%18,8%
Bundesliga 272,2%38,1%15,7%
Süper Lig70,0%34,2%13,8%
Pro League (België)71,1%36,0%14,0%
Premier League71,1%37,0%14,5%
Premiership (Schotland)66,1%33,6%13,0%
Ligue 169,2%34,0%13,2%
LaLiga66,7%30,8%9,9%
Primeira Liga67,5%33,4%12,2%
Serie A70,4%35,9%13,1%
Championship68,7%31,9%10,5%
Super League (Griekenland)63,6%30,7%10,1%
Serie B68,1%30,2%9,7%
LaLiga 263,2%26,3%8,5%
Ligue 264,9%29,8%10,9%
Totaal68,6%33,5%12,6%

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Zelfde volgorde als de tabel van de thuisploeg.

De uitploeg scoorde gemiddeld 1,20 doelpunten en de thuisploeg 1,50.

Dat verschil verklaart waarom de thuisploeg in alle rijen boven de uitploeg uitkomt.

Maar wed niet op de thuisploeg alleen omdat ze thuis speelt: dat zit al in de prijs.

Hoe het samenhangt met de over/under 2,5 en beide teams scoren

De drie markten kijken vanuit verschillende hoeken naar hetzelfde.

Scoren beide teams, dan is de kans op 3 of meer doelpunten groter.

Als beide teams scoorden, was er over 2,5 in 76,8% van de wedstrijden.

Als een van beide op nul bleef, slechts in 22,3%.

Uitkomst van de wedstrijdFrequentie
Beide teams scoren52,8%
Over 2,5 totaal aantal doelpunten51,1%
Over 2,5 als beide teams scoorden76,8%
Over 2,5 als een van beide op nul bleef22,3%
Beide teams scoorden als er over 2,5 was79,4%

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

Daarom loont het om de drie markten samen te bekijken.

Een over 1,5 van elk team zit heel dicht bij een wedstrijd waarin beide teams scoren en er 3 of meer doelpunten vallen.

Wed er niet drie keer op: het is bijna dezelfde weddenschap.

Zo schat je de over/under per team met Poisson

Poisson is een formule die de kans geeft dat een team 0, 1, 2 of meer doelpunten maakt.

Hij heeft maar één gegeven nodig: de verwachte doelpunten van het team in die wedstrijd.

Met dat getal berekent hij alle lijnen.

Rekenvoorbeeld, berekend met code

Alle getallen in dit gedeelte zijn een voorbeeld.

We controleerden elke berekening met een programma, niet met de hand.

Stel een thuisploeg met aanval 1,15 en een uitploeg met verdediging 1,04 (voorbeeldwaarden).

Met het thuisgemiddelde van 1,50 verwacht de thuisploeg 1,8 doelpunten.

Voor de uitploeg gebruiken we 1,1 verwachte doelpunten.

DoelpuntenThuis (λ = 1,8)Uit (λ = 1,1)
016,5%33,3%
129,8%36,6%
226,8%20,1%
316,1%7,4%
4 of meer10,9%2,6%
Markt (voorbeeld)KansEerlijke odds
Thuis over 0,583,5%1,20
Thuis over 1,553,7%1,86
Uit over 0,566,7%1,50
Uit over 1,530,1%3,32
Wedstrijd over 2,555,4%1,80
Beide teams scoren55,7%1,80

De eerlijke odds zijn 1 gedeeld door de kans.

Betaalt een bookmaker meer dan dat, dan is er volgens dit model waarde.

Betaalt hij minder, dan niet.

Onthoud dat het model eenvoudig is.

Controleer je berekening met de rekenmachine voor verwachte waarde en reken om met de odds-omrekenaar.

Klopt Poisson? De controle tegen echte data

We testten het eenvoudigst mogelijke model.

We gebruikten alleen het gemiddelde aantal doelpunten van elke competitie, zonder aanval en verdediging van elk team.

Daarna vergeleken we met wat er echt gebeurde.

Meting (alle competities)PoissonEchtVerschil
Thuis 1 of meer doelpunten77,8%77,0%+0,8 pp
Thuis 2 of meer44,4%43,6%+0,7 pp
Thuis 3 of meer19,2%19,3%0,0 pp
Uit 1 of meer69,9%68,6%+1,3 pp
Uit 2 of meer33,8%33,5%+0,3 pp
Uit 3 of meer12,1%12,6%−0,5 pp
Over 2,5 van de wedstrijd50,8%51,1%−0,3 pp
Beide teams scoren54,4%52,8%+1,5 pp

Bron: football-data.co.uk, seizoenen 2018/19, 2019/20, 2021/22 tot en met 2025/26 en wat al gespeeld is van 2026/27.

Steekproef: 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Competities: eerste en tweede divisie van Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk, plus Nederland, Portugal, België, Griekenland, Schotland en Turkije.

Eigen berekening.

pp: procentpunten.

Poisson voorspelde de doelpunten per team met verschillen van iets meer dan een punt.

Het zat er het meest naast bij beide teams scoren: het overschatte dat met zo’n 1,5 punt.

Dat is een aanwijzing dat de doelpunten van beide teams niet helemaal onafhankelijk zijn.

Daarom ga je met die markt voorzichtiger om.

Zuid-Amerikaanse voetbalwedstrijd met de supporters op de tribunes
Een eenvoudig model geeft richting, maar vervangt de analyse van elk team niet — Foto: NullReason · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Let op: wat dit model niet meet

  • Afwezigen: zonder de spits daalt het gemiddelde.
  • Stijl: teams die met een voorsprong gaan verdedigen, scoren minder.
  • Steekproef: met weinig wedstrijden is de aanvalskracht ruis.
  • Context: een finale, het weer of het veld veranderen de verwachting.
  • Prijs: als de echte odds dat alles al bevatten, is er geen extra waarde.

Een hoge frequentie is geen weddenschap met waarde.

Dat een team vaak scoort, zit in de prijs.

Waarde ontstaat alleen als jouw schatting beter is dan die van de bookmaker.

Prompt om een over/under per team te schatten

Prompt
Gedraag je als statistisch voetbalanalist.
Wedstrijd: [THUIS] tegen [UIT], competitie [COMPETITIE].
Data die ik je geef: gemaakte en tegengoals van elk team in hun laatste [N] wedstrijden, en het gemiddelde aantal doelpunten van de competitie [GEMIDDELDE THUIS] en [GEMIDDELDE UIT].
Bereken: aanvals- en verdedigingskracht van elk team, de verwachte doelpunten van elk, en met Poisson de kans op 0, 1, 2, 3 of meer doelpunten.
Vergelijk het daarna met de odds [ODDS] van de markt [over/under van het team].
Laat me elke berekening zien. Verzin geen data.

Vraag haar altijd de berekeningen te laten zien.

En controleer ze met een rekenmachine voordat je ze gebruikt.

Meer promptideeën in de beste markten met AI.

Wat je hierna kunt lezen

Voor markten per speelhelft ga je verder met wedden op de eerste helft.

Om de beste odds te kiezen, bekijk je hoe je een odds-vergelijker gebruikt en line shopping.

De basis van voetbal staat in voetbalstatistieken voor wedden en in AI voor wedden op voetbal.

Om je eigen model te bouwen, lees je maak je AI en de vergelijking van AI’s.

Het complete overzicht staat in de moedergids.

En je kunt onze picks zien in het openbare geschiedenis en de Jornal.

Verantwoord gokken: wedden is alleen voor mensen van 18 jaar en ouder.

Wed alleen met geld dat je kunt missen.

Veelgestelde vragen

Wat is de over/under van doelpunten per team?

Het is een weddenschap op hoeveel doelpunten een bepaald team maakt.

Over 1,5 van de thuisploeg betekent bijvoorbeeld dat de thuisploeg 2 of meer keer scoort.

Het maakt niet uit hoeveel de tegenstander maakt.

Hoe vaak scoort een thuisploeg 2 of meer keer?

In onze data 43,6%.

Het is een eigen berekening over 39.920 wedstrijden uit 16 Europese competities.

Het verschilt sterk per competitie en per team.

En een uitploeg?

De uitploeg scoorde 2 of meer keer in 33,5% van de wedstrijden.

Dat komt minder vaak voor dan bij de thuisploeg (43,6%), omdat het gemiddelde aantal doelpunten van de uitploeg lager is.

Is Poisson bruikbaar om doelpunten per team te schatten?

Het werkt als uitgangspunt.

Met het gemiddelde aantal doelpunten van de competitie schatte Poisson de frequenties van doelpunten per team met verschillen van iets meer dan 1 punt.

Maar het overschatte beide teams scoren (54,4% tegenover 52,8% in werkelijkheid).

Hoe hangt het samen met de over/under 2,5 en beide teams scoren?

Ze hangen samen.

Als beide teams scoorden, vielen er in 76,8% van de wedstrijden 3 of meer doelpunten.

Als een van beide niet scoorde, slechts in 22,3%.

Is de frequentie van de competitie genoeg?

Nee.

Het is een uitgangspunt.

Je moet corrigeren voor de aanvalskracht van het team, de verdediging van de tegenstander en afwezigen.

Met een eenvoudig Poisson-model kun je dat met getallen doen.

Gerelateerde onderwerpen

🧠 AI-analyse voor de komende wedstrijden