Rynki

Gole drużyn: jak oszacować over/under każdej drużyny

Na 39 920 meczach: jak często drużyna strzela 1, 2 lub 3 gole jako gospodarz i jako gość oraz jak to policzyć rozkładem Poissona (obliczenia sprawdzone kodem).

Over/under dla drużyny to zakład na to, ile goli strzeli jedna drużyna. W 39 920 meczach z 16 europejskich lig gospodarz strzelił 2 lub więcej goli w 43,6%, a gość w 33,5%. Ze średnią goli i Poissonem oszacujesz każdą linię.

Mecz piłkarski na pełnym stadionie, drużyna gospodarzy w akcji
Rynek goli drużyny patrzy na jedną drużynę, a nie na cały mecz — Zdjęcie: Like tears in rain · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons
  • Gospodarz: strzelił 1 lub więcej goli w 77,0%, 2 lub więcej w 43,6% i 3 lub więcej w 19,3%.
  • Gość: strzelił 1 lub więcej goli w 68,6%, 2 lub więcej w 33,5% i 3 lub więcej w 12,6%.
  • Poisson: ze średnią goli odtwarza częstości goli drużyn z błędem nieco ponad 1 punkt procentowy; zobacz tabelę.

Czym jest over/under goli drużyny?

To rynek, który patrzy na jedną drużynę.

Powyżej 0,5 gospodarza oznacza, że gospodarz strzeli co najmniej jednego gola.

Powyżej 1,5 wymaga dwóch lub więcej, a powyżej 2,5 trzech lub więcej.

Nie ma znaczenia, co zrobi rywal.

Liczą się tylko gole wybranej drużyny.

Dlatego różni się od over/under 2,5 goli łącznie i od obie drużyny strzelą.

Jak często strzela drużyna gospodarzy?

To podstawa każdego szacunku.

Patrz na częstość każdej ligi, a nie na średnią ogólną.

Liga (gospodarz)1 lub więcej goli2 lub więcej goli3 lub więcej goli
Eredivisie80,6%50,4%26,3%
Bundesliga80,6%50,7%26,4%
2. Bundesliga80,3%48,8%22,9%
Süper Lig78,7%46,8%21,7%
Pro League (Belgia)77,8%46,5%21,3%
Premier League77,5%46,8%21,6%
Premiership (Szkocja)77,3%45,7%20,5%
Ligue 177,3%44,0%19,9%
LaLiga77,6%42,3%18,2%
Primeira Liga74,9%41,2%18,3%
Serie A76,0%42,5%17,3%
Championship76,5%41,7%17,0%
Super League (Grecja)72,4%40,4%18,2%
Serie B77,5%40,0%15,7%
LaLiga 275,6%38,5%14,5%
Ligue 271,8%37,0%14,6%
Total77,0%43,6%19,3%

Źródło: football-data.co.uk, sezony 2018/19, 2019/20, 2021/22 do 2025/26 oraz rozegrane w 2026/27.

Próba: 39 920 meczów z 16 europejskich lig.

Ligi: pierwsza i druga liga Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, a także Holandii, Portugalii, Belgii, Grecji, Szkocji i Turcji.

Własne obliczenia.

Posortowane od najwyższej do najniższej średniej goli gospodarza.

Gospodarz strzela co najmniej jednego gola w 71,8–80,6% przypadków, zależnie od ligi.

Przy 3 lub więcej golach różnica między ligami jest większa.

Over 2,5 gospodarza w lidze ofensywnej nie przypomina tego w lidze zamkniętej.

Mecz piłkarski pierwszej ligi z pełnymi trybunami
Gospodarz strzela więcej: przewagę własnego boiska widać we wszystkich zmierzonych ligach — Zdjęcie: Ardfern · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

A jak często strzela drużyna gości?

Liga (gość)1 lub więcej goli2 lub więcej goli3 lub więcej goli
Eredivisie71,5%38,8%17,3%
Bundesliga73,9%39,8%18,8%
2. Bundesliga72,2%38,1%15,7%
Süper Lig70,0%34,2%13,8%
Pro League (Belgia)71,1%36,0%14,0%
Premier League71,1%37,0%14,5%
Premiership (Szkocja)66,1%33,6%13,0%
Ligue 169,2%34,0%13,2%
LaLiga66,7%30,8%9,9%
Primeira Liga67,5%33,4%12,2%
Serie A70,4%35,9%13,1%
Championship68,7%31,9%10,5%
Super League (Grecja)63,6%30,7%10,1%
Serie B68,1%30,2%9,7%
LaLiga 263,2%26,3%8,5%
Ligue 264,9%29,8%10,9%
Total68,6%33,5%12,6%

Źródło: football-data.co.uk, sezony 2018/19, 2019/20, 2021/22 do 2025/26 oraz rozegrane w 2026/27.

Próba: 39 920 meczów z 16 europejskich lig.

Ligi: pierwsza i druga liga Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, a także Holandii, Portugalii, Belgii, Grecji, Szkocji i Turcji.

Własne obliczenia.

Ta sama kolejność co w tabeli gospodarza.

Gość strzelił średnio 1,20 gola, a gospodarz 1,50.

Ta różnica tłumaczy, dlaczego gospodarz przewyższa gościa we wszystkich wierszach.

Ale nie obstawiaj gospodarza tylko dlatego, że jest gospodarzem: to już jest w cenie.

Jak to się łączy z over/under 2,5 i „obie drużyny strzelą”

Te trzy rynki patrzą na to samo z różnych stron.

Jeśli obie drużyny strzelają, jest bardziej prawdopodobne, że padną 3 lub więcej goli.

Gdy obie strzeliły, over 2,5 padł w 76,8% meczów.

Gdy któraś została na zerze, tylko w 22,3%.

Wynik meczuCzęstość
Obie drużyny strzelą52,8%
Over 2,5 goli łącznie51,1%
Over 2,5, gdy obie strzeliły76,8%
Over 2,5, gdy któraś została na zerze22,3%
Obie strzeliły, gdy był over 2,579,4%

Źródło: football-data.co.uk, sezony 2018/19, 2019/20, 2021/22 do 2025/26 oraz rozegrane w 2026/27.

Próba: 39 920 meczów z 16 europejskich lig.

Ligi: pierwsza i druga liga Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, a także Holandii, Portugalii, Belgii, Grecji, Szkocji i Turcji.

Własne obliczenia.

Dlatego warto patrzeć na te trzy rynki razem.

Over 1,5 każdej drużyny jest bardzo blisko meczu, w którym obie strzelają i pada 3 lub więcej goli.

Nie obstawiaj tego trzy razy: to prawie ten sam zakład.

Jak oszacować over/under drużyny za pomocą Poissona

Poisson to wzór, który podaje prawdopodobieństwo, że drużyna strzeli 0, 1, 2 lub więcej goli.

Potrzebuje tylko jednej danej: oczekiwanych goli drużyny w tym meczu.

Z tą liczbą oblicza wszystkie linie.

Przykład liczbowy, obliczony kodem

Wszystkie liczby w tej sekcji to przykład.

Sprawdziliśmy każde obliczenie programem, a nie ręcznie.

Załóżmy gospodarza z atakiem 1,15 i gościa z obroną 1,04 (wartości przykładowe).

Przy średniej gospodarzy 1,50 gospodarz oczekuje 1,8 gola.

Dla gościa przyjmujemy 1,1 oczekiwanego gola.

GoleGospodarz (λ = 1,8)Gość (λ = 1,1)
016,5%33,3%
129,8%36,6%
226,8%20,1%
316,1%7,4%
4 lub więcej10,9%2,6%
Rynek (przykład)PrawdopodobieństwoUczciwy kurs
Gospodarz powyżej 0,583,5%1,20
Gospodarz powyżej 1,553,7%1,86
Gość powyżej 0,566,7%1,50
Gość powyżej 1,530,1%3,32
Mecz powyżej 2,555,4%1,80
Obie drużyny strzelą55,7%1,80

Uczciwy kurs to 1 podzielone przez prawdopodobieństwo.

Jeśli bukmacher płaci więcej, według tego modelu jest wartość.

Jeśli płaci mniej, nie ma.

Pamiętaj, że model jest prosty.

Sprawdź swoje obliczenie w kalkulatorze wartości oczekiwanej i przeliczaj w konwerterze kursów.

Czy Poisson trafia? Weryfikacja na prawdziwych danych

Sprawdziliśmy możliwie najprostszy model.

Użyliśmy tylko średniej goli każdej ligi, bez ataku i obrony poszczególnych drużyn.

Potem porównaliśmy to z tym, co naprawdę się stało.

Miara (wszystkie ligi)PoissonRzeczywistośćRóżnica
Gospodarz 1 lub więcej goli77,8%77,0%+0,8 p.p.
Gospodarz 2 lub więcej44,4%43,6%+0,7 p.p.
Gospodarz 3 lub więcej19,2%19,3%0,0 p.p.
Gość 1 lub więcej69,9%68,6%+1,3 p.p.
Gość 2 lub więcej33,8%33,5%+0,3 p.p.
Gość 3 lub więcej12,1%12,6%−0,5 p.p.
Over 2,5 w meczu50,8%51,1%−0,3 p.p.
Obie drużyny strzelą54,4%52,8%+1,5 p.p.

Źródło: football-data.co.uk, sezony 2018/19, 2019/20, 2021/22 do 2025/26 oraz rozegrane w 2026/27.

Próba: 39 920 meczów z 16 europejskich lig.

Ligi: pierwsza i druga liga Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji, a także Holandii, Portugalii, Belgii, Grecji, Szkocji i Turcji.

Własne obliczenia.

p.p.: punkty procentowe.

Poisson trafił w gole drużyn z błędem nieco ponad jeden punkt procentowy.

Najbardziej zawiódł przy rynku „obie drużyny strzelą”: przeszacował to o około 1,5 punktu.

To wskazówka, że gole obu drużyn nie są do końca niezależne.

Dlatego ten rynek warto traktować ostrożniej.

Południowoamerykański mecz piłkarski z kibicami na trybunach
Prosty model daje kierunek, ale nie zastępuje analizy każdej drużyny — Zdjęcie: NullReason · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Uwaga: czego ten model nie mierzy

  • Nieobecności: bez snajpera średnia spada.
  • Styl: drużyny, które po objęciu prowadzenia się bronią, strzelają mniej.
  • Próba: przy małej liczbie meczów siła ataku to szum.
  • Kontekst: finał, pogoda czy boisko zmieniają oczekiwania.
  • Cena: jeśli prawdziwy kurs już to wszystko uwzględnia, nie ma dodatkowej wartości.

Wysoka częstość to nie zakład z wartością.

To, że drużyna często strzela, jest już w cenie.

Wartość pojawia się tylko wtedy, gdy twoje oszacowanie jest lepsze niż bukmachera.

Prompt do oszacowania over/under drużyny

Prompt
Wciel się w analityka statystycznego piłki nożnej.
Mecz: [GOSPODARZ] vs [GOŚĆ], liga [LIGA].
Dane, które ci podaję: gole zdobyte i stracone przez każdą drużynę w ostatnich [N] meczach oraz średnia goli ligi [ŚREDNIA GOSPODARZY] i [ŚREDNIA GOŚCI].
Oblicz: siłę ataku i obrony każdej drużyny, oczekiwane gole każdej z nich oraz za pomocą Poissona prawdopodobieństwo 0, 1, 2, 3 lub więcej goli.
Potem porównaj to z kursem [KURS] rynku [over/under drużyny].
Pokaż mi każde obliczenie. Nie zmyślaj danych.

Zawsze proś, żeby pokazała obliczenia.

I sprawdzaj je kalkulatorem, zanim ich użyjesz.

Więcej pomysłów na prompty w najlepszych rynkach z AI.

Co przeczytać dalej

Przy rynkach połówkowych przejdź do zakładów na pierwszą połowę.

Żeby wybrać najlepszy kurs, zobacz jak używać porównywarki kursów i line shopping.

Podstawy piłki nożnej są w statystykach piłkarskich do zakładów i w AI do obstawiania w piłce nożnej.

Żeby zbudować własny model, przeczytaj jak stworzyć własną AI i porównanie AI.

Całościowy obraz jest w poradniku głównym.

A nasze typy zobaczysz w publicznej historii i w Jornalu.

Odpowiedzialna gra: obstawianie jest tylko dla osób pełnoletnich.

Obstawiaj tylko pieniądze, które możesz stracić.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest over/under goli drużyny?

To zakład na to, ile goli strzeli konkretna drużyna.

Na przykład powyżej 1,5 gospodarza oznacza, że gospodarz strzeli 2 lub więcej.

Nie ma znaczenia, ile strzeli rywal.

Jak często gospodarz strzela 2 lub więcej goli?

W naszych danych w 43,6%.

To własne obliczenie na 39 920 meczach z 16 europejskich lig.

Bardzo różni się w zależności od ligi i drużyny.

A gość?

Gość strzelił 2 lub więcej goli w 33,5% meczów.

Jest to rzadsze niż u gospodarza (43,6%), bo średnia goli gościa jest niższa.

Czy Poisson nadaje się do szacowania goli drużyn?

Nadaje się jako punkt wyjścia.

Ze średnią goli ligi Poisson oszacował częstości goli drużyn z błędem nieco ponad 1 punkt procentowy.

Ale przeszacował rynek „obie drużyny strzelą” (54,4% wobec 52,8% w rzeczywistości).

Jak to się wiąże z over/under 2,5 i „obie drużyny strzelą”?

Są ze sobą powiązane.

Gdy obie drużyny strzeliły, było 3 lub więcej goli w 76,8% meczów.

Gdy któraś nie strzeliła, tylko w 22,3%.

Czy wystarczy częstość ligi?

Nie.

To punkt wyjścia.

Trzeba skorygować o siłę ataku drużyny, obronę rywala i nieobecności.

Prosty model Poissona pozwala to zrobić na liczbach.

Powiązane tematy

🧠 Analiza AI na najbliższe mecze